Sıkça Sorulan Sorular

 • Güzel insanlar ne zaman kuruldu, amacı nedir?
  Güzel insanlar bir dernek ya da vakıf değildir. Bağlı olduğu bir kurum, yapı, görüş yoktur. Dünyanın yardıma en çok ihtiyacı olan bölgesi Afrika üzerinde iz bırakmak için her yıl yaz aylarında bir projeye başlayıp kısa süre içinde bitiren bir gönüllülük hareketidir.

  2019 projesi: 15 günde 15 köye 15 su kuyusu
  Gerçekleşen: 61 köye 61 su kuyusu | inşaat aşamalarını kuyular kısmından takip edebilirsiniz.
 • Bağışlar nasıl toplanıyor?
  güzelinsanlar hiçbir zaman kendi bünyesinde bağış toplamayacaktır. Her projede destekçilerin tüm bağışları o yıl anlaşılan ve projenin altyapısını üstlenen markaya aktarılacaktır. Buradaki amaç "güzelinsanlar" hareketindeki saflığı ve amacı sarsılmaz kılmaktır.

  2019 için “15 günde 15 köye 15 su kuyusu” projesini seçtiğimizde su kuyusu konusunda afrikada dünyanın en profesyonel çalışan kurumlarını araştırdık. IHH Vakfı hem milli oluşu, şimdiye kadar ki tüm projelerini şeffaflıkla teslim ettiği hem de su kuyusu konusunda dünya markası olması sebebiyle projemizin operasyonel kısmını emanet etmeyi tercih ettiğimiz vakıf olmuştur. Dolayısıyla 2019 yılındaki projemize gelen tüm bağışlar, projenin denetlenmesi, emanetlerinize sahip çıkmak, süreci kontrol etmek güzelinsanlar 'da olmak üzere ihh vakfına iletilmiştir.
 • Neden Su Kuyusu?
  güzelinsanlar her yıl farklı bir projeye odaklanacaktır. Afrikadaki 1. sıradaki ölüm sebebi temiz su kaynaklarının olmamasından kaynaklıdır. Seçtiğimiz köyler, daha önce hiç temiz su görmemiş köylerdir. Ve köyde su olmadığı için köylülerin tüm yaşamı kilometrelerce ötedeki yarı temiz su birikintilerinden köye su getirmekle geçmektedir.
 • Su kuyularını nerde açıyorsunuz?
  Seçilen 15 köy için Afrika'nın en fakir ülkesi olan Çad'ı seçmiştik ancak inanılmaz bir şey olup toplanan destek 61 su kuyusuna ulaşınca Nijer ve Mali ülkelerinden de köyler ekledik. Tüm köyler daha önce hiç akan sudan su içmemiş ve en yakın su kaynağına en az 3 saat mesafesi olan köylerden seçilmiştir. Köylerin isimleri, koordinatları, nüfusları, kuyudan önceki arazi fotoğrafı, kuyu açıldıktan sonra fotoğraf ve video su kuyuları listemizde mevcuttur.
 • Su kuyusu açmak ne kadar sürüyor?
  Su kuyusu inşaatı 2-3 hafta sürmektedir. Ancak öncesindeki kaynaktaki suyun labaratuar testleri, kaynak yeterliliği, fizibilite çalışmaları ve Çad devletinden alınan izinler bir kaç ayı bulmaktadır. 15 günde 15 köye 15 su kuyusu projesinde kuyulardan ilkinin ön hazırlıkları 3 ay öncesinden başladığı için projenin ilk günü olan 1 ağustos gününde Al Maharak köyündeki kuyu açılışı gerçekleşmiştir. 1 ağustos itibari ile kalan 14 köyle görüşülmüş ve su kuyusu sözü verilmiştir. Destek tutarı tamamlanan 61 köyümüz için de su kuyusu prosedürü başlatılmıştır. Tüm hazırlıklar bittiğinde Çad devletinden de alınan izinle birlikte fiili inşaatlara başlanacaktır. Bize bağlı tüm işlemlerin bir kaç hafta içinde, bizim dışımızdaki prosedür ve izinler ise 4-8 ay içinde tamamlanması planlanmıştır. 1 ağustostan itibaren sayarsak eğer aylık olarak su kuyularını açmayı ve son kuyu olan 61. su kuyusunu en geç 2020 temmuz ayı içinde bitirmeyi planlıyoruz. Kuyuların bağış, inşaat ve tüm detaylarını güncel olarak su kuyuları kısmından görebilirsiniz.
 • Kuyulardan çıkan suyun temiz olduğu kesin mi?
  Arsenik, siyanür gibi maddelere bağlı herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaması için açılan her kuyudan su örnekleri alınır ve laboratuvar ortamında su analizi yapılır. Rapor sonucuna göre çıkacak su uygunsa su kuyusu kullanıma açılır.
 • Açılan kuyuların denetimi ve tamiratı yapılıyor mu?
  Bir köye kuyu açtıktan sonra asla iletişimi bırakmayız. Önce köyde bir kişi belirlenir ve kuyuda sorun çıkması durumunda su kuyusu kurulumunu yaptırdığımız firmayla iletişime geçmesi konusunda kendisini sorumlu kılarız. Firma ile yaptığımız anlaşma gereki güzelinsanlar'ın Çad'da açtığı su kuyuları 5 yıl firma garantilidir. Maalesef maliyetten kaçmak adına bu altyapılar oluşturulmadan açılan kuyuların bir kaç ay sonra arıza verip köyün sevincini yarıda bıraktıklarına şahid oluyoruz. güzelinsanlar olarak gerçekleştirilen bu hizmetin hijyeni ve devamlılığı konusunda çok hassasız.
 • Açılan su kuyusunun fotoğrafını alabilir miyim?
  Açılan her kuyuya kimlerin bağış yaptığı ilgili su kuyusunun altında listelenir. Her su kuyusu için öncesi/sonrası fotoğraf ve videolar hazırlanır. Ayrıca her su kuyusuyunun koordinatlarını paylaştığımız için google haritalardan su kuyusu açıldıktan sonra kendiniz canlı olarak görebilirsiniz.
 • Size nasıl destek olabilirim?
  destek iletişim; 0530 231 30 30 | bilgi@guzelinsanlar.org